MimarOfis TasarımlarıOfis Tasarımları Nasıl Olmalıdır? | İKS Dsgn | Proje ve Tasarım Ofisi

Ekim 23, 20200

Ofis ve işyeri tasarımları kişisel zevk, gündelik yaşam pratikleri ve elbette iş hayatının gerekliliklerinin de belirleyici olduğu dinamikler etrafında şekilleniyor. İşlevselliğin büyük önem taşıdığı ofis tasarımı, hem çalışanların verimi arttırmak için ferah hem de iş yaşamının zorluk ve şartlarına cevap vermek için etkileyici olmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla en şık ofis tasarımları oluşturulurken, estetik ve fonksiyonel dengeler göz önüne alınıyor.

Etkileyici Ofis Tasarımları ile Görkemli Bir İşyeri

Ofis dekorasyonu denilince akla hem faaliyet gösterilen sektör hem de buna uygun genel tasarım dokuları geliyor. Örnek vermek gerekirse, işyeri faaliyet alanı turizm, gayrimenkul satışı ya da inşaat satış ofisi olan yerlerde tasarımın endüstriyel bir yaklaşımla yapılması gerekiyor. Özellikle taşıyıcı sistem ögeleri olan duvarların rengi, asil bir ışıklandırma sistemi, modern tasarımlı mobilyaların sunduğu ferahlık, geniş alanlarda ortaya eklenen şık bir toplantı masası müşterilerin içini açacak bir görüntüye imza atıyor.

Küçük işyeri alanlarında genellikle dar ve basık olan pencerelere sıradışı ofis tasarımları katmak için dikkat noktaları farklı alanlara çekilebiliyor. Örneğin, geniş panelleri olan taştan yer döşemeleri, son derece fonksiyonel kullanıma sahip ofis mobilyaları, kullanılan renklerin özel ahengi gibi unsurlar oldukça harmonik bir hava katıyor. Özellikle camlardan iç mekâna doğru eklenen ayırıcı paneller, minimalist tasarımlarda sadeliğin altını bir kez daha çizmeye yarıyor.

Günümüzde teknoloji alanında faaliyet gösteren işyerlerinde futuristik çizginin ofislerde kullanımı yoğunlukla karşımıza çıkıyor. Daha çok beyaz rengin duvar kağıtlarında, yer döşemelerinde ve mobilyalarda hakim olduğu ofis tasarımları, çalışanların aralarına eklenen mavi tonlu cam paneller ile hareketlendiriliyor. Bu tür alanların yoğun iş faaliyetleri ile ilgilenen ofisler olduğu düşünülürse, göz alıcı görünümünün yanı sıra dinlendirici bir etkiye sahip olması da idealler içinde gösteriliyor.

Ofis Tasarımları Çalışanların Performansını Etkiliyor

Çalışanlarının verimine önem veren firmalar, ofis tasarımı kapsamında ortaya iki masa ve sandalye atmanın çok daha ötesinde aksiyon alıyor. Bu tür alanlarda ışığın doğru açı ile kullanımı için tercih edilen endüstriyel tavan tasarımı ve lambalar, sıcak tonlarda döşenen laminant parkeler ile huzur verici bir konfora dönüşüyor. Mobilya takımları ve çalışan masalarında devam eden ahşap vurgusu hem sıcaklık veren hem de işyeri ciddiyetini muhafaza eden ince dengeyi ortaya çıkarıyor.

İletişimin yoğun olarak yaşandığı ve çalışanların karşılıklı faaliyette olması gerektiği işyerlerinde ofis tasarımında soğuk duvarlar tercih edilmiyor. Özellikle geniş ofislerde farklı ofis tasarım çözümleri uygulandığından, ikiye ayrılması gereken bölümlerde halka şeklinde metalik yapılardan ya da geometrik şekillerden ilham alınıyor. Görüntü ve ışık devamlılığı sunan bu tarz yapılar, amaca uygun şekilde ofisi ikiye ayırırken arka plâna eklenecek soluk renk paletleri ile kusursuz bir uyuma kavuşuyor.

Müşterilerini bekleme odasında bir süre ağırladıktan sonra iş etkileşimine geçilen doktor, diş hekimi ya da diğer sağlık kuruluşları gibi işyerlerinde, canlı ve estetik mimari ofis projeleri uygulanıyor. Bekleyen kişilerin kendilerini güvende ve huzurlu hissedeceği atmosfer yaratmak ve sağlık ekibinin enerjisini yükselten bir ofis tarzı oluşturmak için turuncu, sarı, açık yeşil renkleri ile ahşabın doğal tonlarından oluşan mobilyalar tercih ediliyor. Bu alanların soft görüntü çizgisinden ayrılmaması için elbette aydınlatma ögelerine de son derece dikkat edilerek zarif bir uyum yakalanıyor.

Açık ofis tasarımları ve devlet kurumlarındaki ofis tasarımlarında şık ancak görkemli mobilyalar tercih ediliyor. Sofistike görünüm sunan, sıcaklık verdiği kadar ciddiyet ögesi de sayılan ahşabın baş rolde olduğu alanlar ofis dekorasyonu plânlarında her daim ön planda yer alıyor. Rahat koltuklar, heybetli bir masa ve arka plândaki kitaplık, ofis atmosferine naturel enerjik bir görsellik kazandırıyor. Duvar kağıtları, niş kaplamalar, tablolar ve kusursuz sadelik içindeki mobilyalar bu tür alanlara heybetli bir büyüleyicilik kazandırıyor.

Özetle, ofis tasarımlarında etkileyici bir dokunuş yapmak için duvar kağıtlarından, faaliyete uygun mobilyalarda, aydınlatmalardan ve canlı bitkiler gibi doğa parçalarından yararlanmak gerekiyor. Siz de kendi ofis yerleşiminiz, düzeniniz ve tasarımınız konusunda radikal bir değişiklik yapmak istiyorsanız, ofis tasarım firmaları sektöründe öncü kuruluşlardan olan İKS Design Factory tarafından sunulan tasarımlara göz atabilirsiniz. Kusursuz bir düzen ve havadar bir ofis ortamında çalışmak istiyor ve müşterilerinizi etkileyecek bir ofis kimliği düşünüyorsanız size özel çözümlerimizden yararlanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. (*) Gerekli alanları doldurunuz.

© 2021 – İKS Design | Proje ve Tasarım Ofisi – Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat