İç Mekan Tasarımı

İç mekân, temel anlamıyla mimari bir binanın içerisinde yer alan bir formdur. Bu form; taban, tavan ve duvarlar olmak üzere üç kısmın bir araya gelmesiyle oluşur. İç mekân tasarımı ise mimarlığın tamamlayıcı unsurlarından biri olmakla birlikte, günümüzde mekânın oluşumunda da büyük bir etkiye sahiptir. Kullanışlı, yaratıcı ve etkili bir iç mekan tasarımı oldukça büyük bir önem taşır. IKS Dsgn, iç mekan tasarım işlemlerinizde hayallerinizdeki tasarımlara ulaşmanızı sağlayan profesyonel ekibi ile çalışır.

Geleneksel anlamda iç mekân tasarımı, dekorasyon sürecinden başlamakla birlikte yeniden düzenlemeye kadarki sürecin tamamıdır. Ortamın hacminde daralma veya genişleme söz konusu olurken, mobilyaların konumlandırılması ve yüzeylerin farklı tarzlarda işlenmesi anlamına da gelir. İç mekan tasarımı, özgün ve değişkenlik gösterebilen bir alandır. Bütüncül bir perspektif kullanılarak, daha önceden belirlenmiş konseptin sınırlarının dışına çıkılmadan müdahalelerde bulunulur.

IKS Dsgn iç mekân tasarımında farklı kategoriler çalışır. Bu kategoriler arasında; yaşam alanları, ticari mekânlar, bilgi üretim mekânları, çalışma alanları, kültür mekânları sayılabilir. Her bir ortam doğal olarak farklı atmosfere, farklı konsepte sahip olduğu için gerektirdikleri perspektif de özgün olmalıdır. Bunun için her seferinde daha yenilikçi fikirler üretilir. Işık, nesneler, düzlem ve yüzey; iç mekân tasarlanırken kullanılan başlıca kaynaklardır. Bu farklı kaynakların yakaladığı uyuma göre ise mekân; kompakt yani derli toplu, yoğun bir hâl alır. Tasarımdan herkesin memnun kalması, tasarımı herkesin beğenebilmesi de beraberinde bir süreci getirir. İdeal yönteme başvurulmadan önce birçok aşamada fikir değerlendirmesi gerçekleştirilir.

İç Mekan Projeleri

Farklı bakış açılarının getirdiği kazanımlardan biri de en yüksek seviyede fayda sağlanabilmesidir. Bu durumun önemi ise şöyle açıklanabilir: yaratıcılıktan uzak, tekdüze tasarlanmış bir mekânın kendine has bir atmosferi, anlamı olamaz ve bu yüzden akılda kalıcılık da kazanamaz.

İç mekân tasarımında rol oynayanlar, yalnızca IKS Dsgn ekibinin hayal gücü ve fikirleri değildir. Müşteriden gelecek olan yönerge ve çizilen çerçeve de oldukça önemlidir. Çünkü önce müşterinin iç mimardan ne beklediği ve ne istediği iyice anlaşılmalıdır. Böylece maksimum düzeyde verim sağlanır, tasarım daha çok anlam kazanır. Tasarıma dair beklentilerinizi iyi bir şekilde karşılayan, iç mekânın özgünlüğü, detayların birbirleriyle uyumu ve ardında bıraktığı izlenimi optimum seviyeye ulaştırmayı hedefleyen ekibimizle kaliteli bir sonuç alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

    *Lütfen gerekli alanları doldurunuz.

    © 2021 – İKS Design | Proje ve Tasarım Ofisi – Tüm Hakları Saklıdır.

    Open chat