MimarBursa Engelsiz Yaşam Merkezi faaliyetlerine başladı

Şubat 3, 20200

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından engelli vatandaşlara yönelik projeler kapsamında hayata geçirilen ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’, coşkulu bir törenle faaliyetlerine başladı.

Osmangazi İlçesi Veysel Karani Mahallesi’nde projelendirilen ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Atıcılar Eğitim Vadisi karşısında hayata geçirilen merkez, engelli vatandaşların sosyal yaşamda daha aktif rol almalarına katkı sağlayacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’nin değerine işaret ederek, “Büyükşehir Belediyesi olarak, yaşamaktan keyif alınan bir Bursa’nın inşası için yoğun çaba halindeyiz. Kentimizde dezavantajlı gruplara yönelik projelere büyük önem veriyoruz” dedi.

Başkan Aktaş, herkesin birer engelli adayı olduğunu belirterek, “Bursa’da engelli vatandaşlarımızın hizmete erişimi önündeki tüm engelli bir bir kaldırıyoruz. Engelsiz Yaşam Merkezi, bu uygulamaların en önemlilerinden biri. Bu merkezle engelli bireylerin sosyal aktivitelere katılımını sağlamayı, mesleki becerilerini geliştirmeye yardımcı olmayı ve engelli ailelerinin de gündelik yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Merkez, toplumda engelli olma durumuyla ilgili farkındalık sağlarken, toplumun engelli haklarını gözeten duyarlı bir yapıya kavuşmasına da katkıda bulunacak” diye konuştu.

Güçlü iletişim

Başkan Aktaş, merkezin engelli ve engelsiz bireyler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek üzere faaliyet göstereceğine işaret ederek, “Merkezde, 16 yaşından sonra özel eğitim ve milli eğitimde örgün eğitime devam edemeyen engelli gençlerin hem sosyal becerilerini geliştirmek hem de çeşitli branşlarda eğitimlerine ve sosyal entegrasyonlarına destek olmayı hedefliyoruz. Toplam 154 bin 258 m2 alan içerisinde 1200 m2 kapalı alana sahip olan merkezin dış mekanında yer alan hobi bahçesi, ampute ve görme engelli amatör kulüplerin de kullanabilmesine uygun 4 halı saha yer alıyor. Profesyonel kapalı spor salonu, atıcılık, yüzme, basketbol ve çeşitli branşlarda katılımcıların spor etkinliklerinin gerçekleştirilebileceği tesiste, erişilebilir saha ve salonda spor yapma imkanı da bulunuyor” şeklinde konuştu.

Tesisin iç mekanında 2 açık ve kapalı kafeterya, 100 kişilik konferans salonu, kapalı sergi ve etkinlik alanı, sivil toplum kuruluşları ofisi, eğitim ve beceri gelişimine destek odaklı atölyeler, danışmanlık, iş koçluğu birimi, sosyal servis birimi, engelli araç bakım ve tamir atölyesi bulunduğunu belirten Başkan Aktaş, “Merkezimizde engelli bireylerin gündelik hayat becerilerini geliştirmek, sosyalleşmelerini sağlamak ve kişisel gelişimlerini desteklemek için oluşturulan özgür mutfak ve hayal odası ile iletişim, özgüven, bilişsel gelişim, el sanatları ve zanaat, hareket ve müzik atölyeleri gibi farklı çalışma alanları bulunuyor. BUSMEK aracılığıyla yiyecek içecek hizmetleri, pastacı çıraklığı, kickboks, halk oyunları, el sanatları ve resim, İngilizce, grafik tasarım kursları başladı ve halen toplam 215 kursiyer eğitim alıyor” açıklamasını yaptı. Aktaş, engelli araç bakım ve tamir atölyesinin de hizmet verdiğini hatırlatarak, atölyede engelli vatandaşların manuel ve akülü araçlarının tamir, bakım, yedek parça ihtiyaçlarını ücretsiz olarak yapıldığını, 2018 yılı Eylül ayı itibariyle 344 akü, 56 manuel sandalye, 15 akülü sandalye verilip, 364 kişinin engelli aracının tamirinin gerçekleştiğini söyledi.

“Güvenli ve erişilebilir Bursa’yı hedefliyoruz”

Engelli vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi için hassasiyetle çalıştıklarını kaydeden Başkan Aktaş, “Bursa’da vatandaşlarımızın mutlu yaşadığı, güvenli ve erişilebilir bir şehir için tüm kurumlarımız üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getiriyor. Hem belediyemiz bünyesinde hem de 17 ilçemizde yüzde yüz erişilebilir bir Bursa için proje ve çalışmalarımızı hassasiyetle sürdürüyoruz. Bursa’da engelli bireylerin sosyal yaşamla bütünleşmelerini sağlamak, farkındalık oluşturmak ve onların mutlu, sağlıklı bir birey olmaları adına gerçekleştirilen önemli çalışmaları da destekliyoruz. Tüm bu faaliyetlerin koordine edilerek yürütüleceği ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’ni Bursa’ya kazandırmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. (*) Gerekli alanları doldurunuz.

© 2020 – İKS Design | Proje ve Tasarım Ofisi – Tüm Hakları Saklıdır.